baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Zajęcia koła informatycznego

w listopadzie i grudniu w klasach VI-VIII

    Listopad i grudzień upłynął nam między innymi na dalszej pracy z drukarkami 3D. Na naszych zajęciach tworzyliśmy w różnych środowiskach, np. 3D Builder, własne projekty, a następnie drukowaliśmy je. Poznawaliśmy w dalszym ciągu podstawy niełatwej, ale ciekawej i odpowiedzialnej pracy inżyniera, wykonując bardziej techniczne projekty, np. etykietkę do kluczy, gdzie ponownie jak w poprzednim projekcie, należało się posłużyć rysunkiem technicznym. Poznaliśmy nowy program Inkscape, który nam posłużył do uproszczonego zaprojektowania różnych kół i przekładni zębatych – podstawowych elementów wielu różnych maszyn. Rysunek przekładni i kół zębatych wykorzystaliśmy w środowisku 3D Builder do utworzenia trójwymiarowego modelu do druku 3D. Zbliżające się święta były świetną okazją do zaprojektowania trójwymiarowych modeli choinek, które potem drukowaliśmy. Nasze zajęcia to był również czas, w którym poznawaliśmy nowego robota o nazwie „Skribot”. W tego typu roboty została wyposażona nasza szkoła w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Skribot został wydrukowany przez producenta na drukarkach 3D i przystosowany do samodzielnego składania przez uczniów według dokładnej instrukcji. Posługując się instrukcją uczniowie składali samodzielnie swoje roboty, następnie sterowali nimi za pomocą tabletów przez połączenie Bluetooth, a także programowali je za pomocą apki „SkriApp” – roboty jeździły, omijały przeszkody, chwytały przedmioty, przewożąc je w inne miejsce.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

kolo inf kl6 8 list grudz2022z1

kolo inf kl6 8 list grudz2022z2

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu - film1

Zapraszamy do obejrzenia filmu - film2

Zapraszamy do obejrzenia filmu - film3

Zapraszamy do obejrzenia filmu - film4

Zajęcia koła informatycznego

w listopadzie i grudniu w klasach IV-V

    W listopadzie i w grudniu zajmowaliśmy się w dalszym ciągu poznawaniem kolejnych czujników i urządzeń, współpracujących z mikrokontrolerem CyberPi. W ramach ćwiczeń z programowania mikrokontrolera w środowisku mBlock, wykorzystywaliśmy w swoich projektach silniczek prądu stałego (wentylator), którego moc (a więc szybkość obrotów) regulowaliśmy za pomocą przycisków CyberPi. Dodatkowo kontroler podczas działania programu, wyświetlał w różny sposób aktualną moc silniczka. Do sterowania silnikiem, wykorzystaliśmy również podwójny czujnik RGB (połączony z mikrokontrolerem), który wykrywał zdefiniowane przez nas w programie kolory. Wykrytą nazwę koloru wypowiadał na głos dzięki zastosowaniu programowego rozszerzenia „Zamień tekst na mowę”. Żółty kolor uruchamiał silnik, zaś wykryty kolor czerwony - zatrzymywał. Na koniec testowaliśmy moduł sztucznej inteligencji, zaimplementowany do mBlock, który został tak wyszkolony, że za pomocą mimiki twarzy uruchamiał lub zatrzymywał wentylator (uśmiech uruchamiał, zaś smutek zatrzymywał).

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

kolo inf kl4 5 list grudz2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu - film1

Zapraszamy do obejrzenia filmu - film2

Październikowe zajęcia Koła Informatycznego dla klas VI-VIII

    Druga połowa października to przede wszystkim drukarki 3D. W ramach tej tematyki, zapoznawaliśmy się z różnymi modelami drukarek 3D, tj. z drukarkami o konstrukcji odkrytej oraz z drukarkami Flashforge 3 oraz Flashforge 4 o konstrukcji zabudowanej (szkoła została w nie zaopatrzona w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”). Poznawaliśmy ich konstrukcję – podobieństwa i różnice w budowie, obsłudze i konfiguracji. Wykonywaliśmy na nich swoje pierwsze wydruki 3D. Doskonaliliśmy pracę w poznanym już wcześniej programie 3D Builder, budując różne modele. Poznawaliśmy również dodatkowe funkcje programów do „cięcia modeli” i przygotowania ich wydruków – Repetier-Host dla odkrytej drukarki oraz Flashprint dla drukarki FlashForge. W ramach zajęć z drukarek 3D, wykonaliśmy wspólnie projekt prostego przedmiotu (modelu) do rzutowania prostokątnego, łącząc w praktyce wiadomości z techniki o rzutowaniu prostokątnym i wymiarowaniu z modelowaniem przestrzennym w 3D Builder. Uczniowie wykonywali również swoje projekty, wg. własnego pomysłu. Część z nich drukowaliśmy - niestety, sam proces drukowania jest dość czasochłonny, więc nie da się od razu wszystkiego wydrukować w krótkim czasie. Ale to dopiero początek naszej wielkiej przygody z drukowaniem 3D:-)

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

druk 3D kolo inf kl6 8 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Październikowe zajęcia Koła Informatycznego dla klas IV-V

    Druga połowa października upłynęła nam na dalszej pracy z mikrokontrolerem CyberPi. Wykorzystywaliśmy inne, wbudowane w mikrokontroler czujniki, takie jak: czujnik dźwięku, czujnik natężenia światła i miernik siły. Tworzyliśmy w środowisku mBlock programy, które mierzyły te wielkości fizyczne i przekładały na odpowiednią wizualizację graficzną, np. wykres liniowy lub słupkowy. Zbudowaliśmy również prostą grę, polegającą na pomiarze siły wstrząsów mikrokontrolerem, za które gracz otrzymywał punkty.
    Do CyberPi podłączaliśmy również zewnętrzne elementy i czujniki, takie jak: głośnik, matrycę niebieskich diod LED, czujnik odległości. Jeden z programów utworzonych w mBlock, odliczał od 9 do 0 za pomocą matrycy niebieskich diod LED, jednocześnie wypowiadając cyfry w języku angielskim, drugi zaś, dokonywał pomiaru odległości od dowolnej przeszkody, informując coraz krótszymi dźwiękami o zbliżaniu się do przeszkody i jednocześnie wyświetlał w cm odległość.

Materiał nadesłał p. Bogdan Żych

cyberpi kolo inf kl4 5 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

 

Wrześniowe i październikowe zajęcia Koła Informatycznego

dla klas VI-VIII

    Na pierwszych zajęciach Koła Informatycznego dla klas VI-VIII we wrześniu i w październiku, uczyliśmy się również podstaw obsługi mikrokontrolera CyberPi, tak jak grupa młodszych uczniów na swoim Kole Informatycznym. Poznawaliśmy podstawowe funkcje urządzenia oraz sposób pracy z CyberPi – podłączenie do komputera, podstawy programowania w mBlock, dwa tryby pracy Live i Upload. W ramach naszych ćwiczeń, wspólnie wykonaliśmy grę pt. „Pszczoła i łąka”, w której wykorzystaliśmy joystick oraz dwa przyciski mikrokontrolera. Za ich pomocą mogliśmy sterować latającą na ekranie pszczołą, która zapylała pojawiające się losowo kwiatki oraz przyspieszać lub zwalniać prędkość jej lotu. Wykonaliśmy również projekt bardziej zaawansowanego dyktafonu, który nie tylko umożliwiał nagrywanie i odtwarzanie głosu, ale posiadał dodatkowe funkcje. Na zajęciach poznawaliśmy podstawy związane z drukowaniem 3D - sposób przygotowania drukarki 3D flashforge do druku – uruchamianie, konfiguracja, kalibracja drukarki, parametry wydruku. W tego typu drukarki została wyposażona nasza szkoła w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Wykonywaliśmy też pierwsze proste projekty 3D przeznaczone do drukowania w programie 3D Builder. Pracowaliśmy również z programem FlashPrint, który umożliwia przygotowanie specjalnego pliku do wydrukowania na drukarce 3D.

Opiekun Koła Informatycznego Bogdan Żych

kolo inf 09 10 kl6 8 2022

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii